Kako zanesljivi so novi avtomobili? Številni menijo, da manj kot nekoč, pa tudi drobne okvare, ki se pojavljajo pri novih avtomobilih so ob vseh naprednih sistemih pogostejše kot nekoč. Statistika ob tem kaže, da kakovost vozil posameznih znamk niha. In če so današnji avtomobili morda manj zanesljivi, pa to ne velja za avtomobile, stare deset let in več. Na to kaže tudi povprečna starost osebnih vozil v Evropski uniji. Ta namreč očitno še naprej raste.
Na to, da je povprečna starost vozil vse višja sicer vpliva kar precej dejavnikov. Poleg kakovosti je velika krivda za to tudi pomanjkanje novih vozil v zadnjih letih zaradi težav pri dobavi novih komponent, predvsem polprevodnikov. V letu 2019 je bil povprečen osebni avtomobil v Evropi star11,5 let. V letu 2020 je po podatkih združenja evropskih avtomobilskih proizvajalcev znašala že 11,8 let. A rezultati med različnimi državami precej nihajo, povsem po pričakovanjih pa so najstarejši avtomobili prisotni na vzhodu, najmlajši pa na severu in zahodu.
Tako ni presenetljivo, da je najnižja povprečna starost ravno v eni najbogatejših držav članic EU, v Luksemburgu. Povprečna starost vozil je tam namreč znaša le 6,7 let, kar je 1,8 leta manj kot v prvi zasledovalki, Avstriji. Sicer pa je v Evropski uniji le šest držav, v katerih povprečna starost avtomobilov znaša manj kot 10 let. Poleg Luksemburga in Avstrije so tu še Irska, Danska, Belgija in Nemčija, kjer je povprečen osebni avtomobil star 9,8 let.
Slovenija v povprešju
Rekorderke so na drugi strani štiri in sicer Litva, Estonija, Romunija in Grčija. Gre za države, v katerih povprečje znaša več kot 16 let. Najvišja je povprečna starost vozil v Litvi, saj znaša natanko 17 let. To pomeni, da je bi tam lansko leto povprečen avtomobil, prisoten na cesti, izdelan leta 2005, tri leta pred izbruhom gospodarske krize.
In kje je Slovenija. Pravzaprav (tako kot že nekaj let) tik ob povprečju med vsemi državami članicami Evropske unije. Povprečna starost slovenskega avtomobila znaša natanko 12 let, zanimivo pa je, da je nižja kot pri vseh članicah EU, ki se nahajajo vzhodno od Slovenije. Hkrati je povprečna starost tudi nižja kot v Španiji in le 0,2 leta višja kot v Italiji. Celotne podatke za leto 2020 (novejših zaenkrat po podatkih ACEA še ni) si lahko ogledate na tej povezavi.