Poplav, ki so v avgustu 2023 prizadele Slovenijo so bile najhujše v zgodovini Slovenije in so marsikomu uničile večino imetja. Tudi avtomobile. Številnim so jih narasle reke, ki so prestopile bregove in pa zemeljski plazovi odnesli izpred domačih hiš, ogromno avtomobilov pa je zalilo tudi v skupinskih garažah, kjer je marsikateri avtomobil voda zalila do strehe in čez. Poplavljen avto pa pomeni kup težav.
V primeru, da voda zalije motorni prostor in elektroniko avtomobila, to pogosto pomeni konec. V takšnih situacijah namreč vlaga uniči električno napeljavo, lahko pa zalije tudi motor, ki ga je potrebno razstaviti, očistiti in opraviti servis. Tu pa je potem še notranja oprema, morebitne karoserijske poškodbe in tako dalje. Že pri nekaj let starem avtomobilu zato ‘utopitev’ pomeni ekonomsko totalko, saj stroški popravila hitro presežejo vrednost vozila.
Kljub temu pa se številni vseeno odločijo za popravilo vozila, bodisi zaradi sentimentalne vrednosti, ali pa zaradi želje po enostavnem zaslužku. Poplavljen avtomobil je namreč hitro mogoče popraviti, vsaj do te mere, da je na pogled videti brezhiben, hkrati pa nima tehničnih težav. A te se lahko pojavijo šele sčasoma, ko enkrat pride do njih, pa se jih je skoraj nemogoče znebiti. Na prvi pogled soliden avtomobil zato lahko hitro postane jama brez dna.
Poplavljen avto: prvi pokazatelj je vonj
Kako se torej zaščititi pred tem, da bi kupili potopljen avtomobil? Edem izmed odličnih pokazateljev je nenavaden vonj po zatohlem. Voda, tako kot umazanija, se namreč zažre v vse kotičke avtomobila, od koder pa zlepa ne izhlapi. Tam se zato začne nabirati plesen, ki nima le neprijetnega vonja, pač pa je tudi zdravju škodljiva. Voda se sicer najpogosteje zadržuje za vratnimi oblogami, v pragovih, v prezračevalnem sistemu in drugod. Do tja pa je brez obsežnega in dolgotrajnega razstavljanja vozila nemogoče priti.
Skupaj z vlago v vozilo lahko zaide tudi raznolika umazanija, zemlja, pesek in listje. Prav ta kombinacija nato sproža trohnenje in pospešuje nastanek rje ter vseh drugih neugodnih dejavnikov. Sicer pa voda in umazanija pogosto povzročita tudi različne madeže na oblazinjenju. A te je ob hitrem ukrepanju in s pomočjo globinskega sesalnika mogoče relativno enostavno odstraniti.
Čista in urejena notranjost zato nikakor ni pokazatelj tega, ali je bil avtomobil pod vodo ali ne. Sam se na tej točki spominjam časov študentskega dela v avtopralnici izpred dobrega desetletja. Med vozili, ki smo jim namenili največjo pozornost je bil Volkswagen Golf Variant četrte generacije. Vozilo s 360.000 kilometri je dajalo vtis, kot da bi z njim prevažali živalske iztrebke. Lotili smo se ga trije posamezniki, po končanem celodnevnem posegu pa je deloval kot lepo negovan avtomobil s polovico manj prevoženimi kilometri.
- Preberite še: Nasvet: kako kupiti avtomobil poleti?
Nenavadne vonjave pa lahko nastanejo tudi zaradi vdora vode v motor in druge vitalne komponente za varno vožnjo. Še posebej če voda zaide v motor, se lahko pojavijo neprijetne vonjave, ki so posledice kontaminacije v izgorevalnih komorah. Pesek in druga nesnaga namreč lahko povzročijo globoke vreznine v stenah valjev, poškodbe glave, ventilov, batov in drugih komponent. To pa vodi v zmanjšanje motorne kompresije, odpoved komponent, prekomerno porabo olja in kopico drugih težav. Na tovrstne težave opozarjajo ne le vonjave, temveč tudi nenavadni zvoki motorja.
Uničena je lahko vsa elektronika
K sreči pa oblazinjenje ni edini pokazatelj vode v kabini. Čeprav skrite pod plastiko, je v kabini mogoče najti različne vijake, sponke in druge kovinske elemente, ki običajno niso odporni proti rjavenju. Zato se bo izdatna površinska rja lahko pojavila že po nekaj tednih in jo bo tako mogoče vse težje prikriti. Intenzivna rja se bo nato pojavila tudi na podvozju, saj bo umazana voda prišla v notranjost elementov (karoserije), do katerih v običajnih razmerah ne more priti.
Rjavenje kovinskih elementov v kabini bo najverjetneje sovpadalo tudi s pojavljanjem težav z elektroniko vozila. Voda bo namreč kot rečeno vdrla v električno napeljavo in računalnike, kar bo sprožilo proces korozije. Tega pa je praktično nemogoče preprečiti, razen z menjavo kompletne električne napeljave. V najslabšem primeru to niso zgolj računalniki in kabli, pač pa tudi žarometi, merilniki, infozabavni sistemi, skratka povsem vse, kar je tako ali drugače povezano z elektronskim sistemom.
Čas pokaže vse napake
Čeprav lahko ob upoštevanju zgornjih nasvetov hitro ugotovimo, ali je bil avtomobil poplavljen ali ne, pa je pričakovati povečano ‘ponudbo’ takšnih vozil na trgu. Na to opozarja tudi Peter Kavčič iz AMZS-jeve storitve Dober avto, kjer se med drugim ukvarjajo tudi s temeljitim pregledovanjem stanja rabljenih vozil in vozil, ki bodo naprodaj.
„Žal bodo mnogi preprodajalci kljub hudi stiski ljudi poskusili iztržiti čim več denarja na račun manipulacije ali prevare. Poplavljen avto, če ni bil močno poškodovan, se da dobro očistiti in na vzven ne bo kazal znakov poplave. Ampak, ko enkrat voda zalije elektronske komponente, module, računalnike, konektorje in druge vitalne komponente, ti oksidirajo, zaradi česar se bodo prej ali slej pričele prižigati različne opozorilne lučke,“ opozarja Kavčič.
„Pri Dober avto zato opozarjamo, da je potrebno biti resnično pazljiv, od kod prihaja avto, ki ga kupujete. To lahko preverite po VIN številki in s pomočjo storitve Avtolog, kjer je mogoče dobiti podatek o kraju prebivališča lastnika. Če je avto iz kraja, kjer so bile poplave, bodite pred nakupom resnično previdni,“ še dodaja Kavčič.
Čeprav se je v trenutnih razmerah marsikdo znašel v situaciji, ko nujno potrebuje nov avtomobil, je pri nakupu potrebna še precej večja pozornost. Če se z nakupom ne mudi, pa le počasi. Poplavljen avto bo z vsemi težavami svojo zgodovino hitro pokazal v obliki okvar, ki jih bo nemogoče prikrivati v nedogled.
V mesecu avgustu in septembru bomo pri storitvi Avto nasvet destim posameznikom, ki so v poplavah v začetku avgusta izgubili svoje avtomobile nudili brezplačno svetovanje ob nakupu novega oziroma rabljenega avtomobila. Za več informacij nam pišite na naslov elektronske pošte: info@avto-nasvet.si.