Ko kupujemo rabljen avto je seveda vedno prisoten strah, kakšen avtomobil bomo kupili in ali bomo imeli z njim težave ali ne. Velja nenapisano pravilo, da nikoli, še posebej, če kupujemo starejši avtomobil z večjim številom prevoženih kilometrov, vsega denarja ne namenimo za nakup avtomobila. Namesto tega ga je priporočljivo vsaj en del prihraniti za nepredvidljive servisne posege, ki bi lahko sledili po nakupu. A to ne pomeni, da morate sprejeti vse, kar vas doleti.
Čeprav pri nakupu rabljenega avtomobila nimate enakih pravic, kot pri nakupu novega, pa to ne pomeni, da jih nimate nikakršnih. V kolikor se namreč avtomobil v dneh po nakupu pokvari, vas v nekaterih primerih ščiti tudi zakon. Govora je o Zakonu o varstvu potrošnikov, ki pa je bil januarja lansko leto močno spremenjen. A ta zakon velja le v primeru, ko ste avtomobil kupili pri pravni osebi oziroma trgovcu z vozili.
Nakup pri pravni osebi prinaša več pravic
V primeru, da avtomobil kupujete pri fizični osebi, veljajo prosta pravila, ki jih določa obligacijski zakon. V praksi to pomeni, izpostavljajo na Zvezi potrošnikov Slovenije, da morebitne spore rešujejo sodišča. Dokazovanje nepravilnosti in tega, ali je prodajalec kot laik vedel zanje in jih namenoma prikrival pa je skoraj nemogoče.
-
Preberite še: Kakšne avtomobile bi kupovali Slovenci?
Čeprav je nakup avtomobila od privatnika običajno cenejši, je zato tedaj potrebno biti previdnejši in avtomobil pred nakupom dobro preveriti. Seveda pa je potreben biti tudi pri nakupu pri trgovcu. Nenazadnje, če kupite avtomobil z očitnimi napakami, boste kasneje težko uspešni s pritožbami. V vsakem primeru pa se je kakršnemukoli pravdanju po nakupu avtomobila priporočljivo izogniti.
Zakon o varstvu potrošnika temelji na pravici do informacije. To pomeni, da je prodajalec kupca dolžan obvestiti o vseh pomembnih lastnostih izdelka in pa morebitnih napakah. Te je ob prodaji potrebno tudi pisno navesti. V kolikor to ni narejeno in napake ostanejo skrite, lahko govorimo prikrivanju napak. Na podlagi tega ima nato kupec pravico do reklamacije. To pomeni, da lahko kupec v primeru odkritih skritih napak ali pomanjkljivosti ukrepa v skladu s prodajno pogodbo.
Rabjen avto mora biti brez težav dlje časa
V skladu z novim zakonom, ki velja od 26. januarja 2023, lahko kupec rabljenega avta morebitne neskladnosti prijavi do dve leti po nakupu avtomobila. Sem se štejejo skrite napake, za katere bi prodajalec upravičeno moral vedeti, kupec pa ne. Sem nenazadnje spada tudi morebitno prilagajanje kilometrov. Pred tem je kupec morebitno napako ob nakupu lahko prijavil v roku šestih mesecev.
-
Preberite še: Tako lahko pripravite avtomobil na prodajo
V kolikor pride do odkritja takšne napake, mora kupec prodajalca o njej obvestiti v roku dveh mesecev. Prodajalec mora nato v roku 30 dni napako odpraviti. V kolikor tega ne stori, je prodajalec dolžan povrniti del kupnine ali pa izdelek vzeti nazaj in kupnino v celoti vrniti. Po drugi strani pa prodajalcu po novem zakonu ni več potrebno z zakonom nuditi obvezne 30-dnevne garancije.
Z novim zakonom so pravice kupcev pri nakupu rabljenega avtomobila večje kot pred tem. Kljub temu pa vam, ko kupujete rabljen avto, svetujemo previdnost. Čeprav je zakon na vaši strani, ga prodajalci in njihovi pravniki utegnejo razumeti po svoje. To pa bi nenazadnje lahko vodilo do nepotrebnih pravnih sporov. Vselej zato kupujte avtomobile s transparentno zgodovino, pri tem pa vam bomo pomagali tudi pri nas.