Nakup rabljenega avtomobila je po navadi pogojen s prodajo starega avtomobila. Dokler stari avtomobil ne gre od hiše marsikdo ne bo kupil novega. Izkupiček od prodaje namreč predstavlja pomemben vir denarja pri financiranju novega avtomobila. Zato je potrebno poskrbeti za to, da bo avtomobil, ki ga prodajamo, čim bolj privlačen za potencialne kupce. To vam bo na eni strani pomagalo k večjemu zanimanju kupcev in potencialno hitrejši prodaji, na drugi pa posledično tudi k višjemu izplenu. Prodaja starega avtomobila je zato proces, ki se mu splača posvetiti več pozornosti.

Seveda k temu, da avtomobil ohranimo v najboljši kondiciji najbolje pripomore redna skrb za avtomobil. Tu je potrebno zajeti vse od rednih servisov do negovanja karoserije in notranjosti. To pomeni redno čiščenje, takojšnja skrb za morebitne poškodbe pločevine, saj s tem preprečimo pojav rje na poškodovanih mestih. Hkrati pa tudi pazljivost med uživanjem pijač ali hrane v avtomobilu, zaradi katere bi lahko v špranje med sedeži padle drobtine, na sedežih pa bi nastali madeži ali poškodbe, ki bi jih bilo vsaj težko odstraniti.

Nujno je pri pripravi avtomobila potrebno v obzir vzeti vrednost avtomobila. Tako recimo nima smisla vlagati na stotine ali celo tisoče evrov v pripravo, recimo, 5.000 evrov vrednega avtomobila. Vložen denar in čas ne bo povrnil oziroma bo bolje, če ceno avtomobila raje nekoliko prilagodite navzdol.

Začnite z urejeno kabino

Četudi v času lastništva avtomobila svojemu štirikolesniku le redko privoščite globinsko čiščenje, je to pred njegovo prodajo vsaj priporočljivo storiti. Temeljito očiščena kabina bo namreč pripomogla k precej bolj svežemu videzu kabine. Profesionalni čistilci bodo običajno poskrbeli tudi za odišavljenje kabine in osvežitev plastičnih komponent. Res pa je, da boste za takšen poseg, ki bo običajno zajemal tudi razvlažitev kabine in tako morebitne neprijetne vonjave v prihodnosti, lahko odšteli tudi nekaj 100 evrov..

Vsaj približno enak učinek pa lahko dosežete tudi sami, še posebej če imate globinski sesalec doma, oziroma ga najamete pri katerem izmed specializiranih podjetij – enako kot razvlažilec zraka. Za osvežitev plastik in usnja si omislite namenska čistila. Eno ali dve bosta pokrili večino potreb, trajali pa bosta več časa. Za čiščenje stekel se medtem čistilom izogibajte. Še danes je namreč najboljša rešitev za odstranjevanje nevoskan časopisni papir, saj med drgnjenjem z njim s stekla odstranite madeže pa tudi morebitne maščobe, ki se vpijejo v papir. Ob tem vsa za morebitne poškodbe in praske na steklu ni treba skrbeti.

Še en poceni trik za osvežitev notranjosti je namestitev po meri narejenih avtomobilskih preprog. Te bodo za nekaj 10 evrov prinesle piko na i, ob ustreznem čiščenju pa bo kabina avtomobila dobila povsem drugačen videz. Poceni predelav, kot so recimo poprodajni nasloni za roke, univerzalne prevleke za sedeže, LED ambientalnih luči in podobnih dodatkov, ki jih najdete na spletu se izogibajte. K lepšemu videzu avtomobila ne bodo pripomogle ravno nasprotno. Če sta volan in ročica menjalnika obrabljena morda razmislite o obnovi ali zamenjati z lepšimi komponentami, lahko tudi rabljenimi.

Drobne poškodbe pri starih avtih pustite, pri dražjih uredite

Enako velja tudi pri urejanju zunanjosti. Bolj kot ceneni dodatki je priporočljiva redna nega avtomobila, v katero mora biti zajeto pranje vozila, še posebej pozimi, hitro odpravljanje morebitnih poškodb, še posebej temeljito pa je potrebno očistiti skrite kotičke karoserije, kamor lahko zaide umazanija s ceste in povzroči rjavenje. Proti temu so sicer sodobni avtomobili že precej dobro zaščiteni. Vseeno pa karoserijo lahko pred različnimi poškodbami dodatno zaščitite s poliranjem in keramično zaščito, ki ima lahko obstojnost tudi do več let.

Morebitne drobne poškodbe so še posebej pri starejših avtomobilih pričakovane, tega se zavedajo tako fizični kupci, kot tudi prodajalci vozil. Zato se nanje ne ozirajte preveč. Pri novejših avtomobilih oziroma dražjih pa je vseeno smiselno razmisliti o popravilu poškodb kamenja in podobnega. Kupci s polnejšimi denarnicami bodo namreč na tovrstne poškodbe bolj pozorni, poškodovan lak pa je dobro izhodišče za pogajanje o ceni.

Pri čiščenju karoserije bodite čim bolj temeljiti. Čiščenja se lahko lotite sami, delo pa lahko opravite tudi na ročni avtopralnici

Polirati pa je na avtomobilu mogoče tudi zgolj žaromete. Sodobni žarometi imajo namreč sprednje ‘steklo’ zaradi varnostnih zahtev narejeno iz plastike. Ta se na soncu sčasoma deformira in postane motna, kar vpliva na njen videz, hkrati pa se zmanjša tudi propustnost svetlobe in posledično svetilnost. Poliranje luči tako ni le stvar estetike, temveč tudi varnosti.

Poskrbite za tehnično brezhibnost

Pozornost velja nameniti tudi kolesom. Seveda je priporočljivo imeti na vozilu nameščena aluminijasta platišča, dobrodošel pa je tudi dodaten paket (zimskih) pnevmatik. Pri teh je načeloma manj pomembno, če so nameščene na jeklena platišča. Ob tem pa je na pnevmatike, ki so nameščene na vozilu, priporočljivo nanesti poseben premaz, ki poskrbi za njihov sijaj. Na lastnosti pnevmatike sicer ne bo vpliva, bo pa zagotovo močno poudaril končno podobo avtomobila.

Z vidika tehnike in vzdrževanja vozila poskrbite, da je avtomobil tehnično brezhiben. Če je star že nekaj le, ga je pred prodajo morda priporočljivo pregledati na preventivnem tehničnem pregledu. Morebitne manjše tehnične nepravilnosti odpraviti. Tako bo tudi morebiten kupec težko tarnal nad domnevnimi nepravilnostmi, ki jih ne bo. Večjih posegov se morda ne splača izvajati, še posebej, če je avtomobil tik pred obiskom tako imenovanega velikega servisa, ki med drugim zajema menjavo jermen, saj gre za precejšen strošek. Pošteno pa je, da nanj opozorite naslednjega kupca.

Ena najbolj privlačnih stvari pri vsakem avtomobilu je urejena in znana servisna zgodovina. Potencialnemu kupcu ob ogledu takoj pripravite servisno knjigo (če jo imate v fizični obliki), ali pa vsaj potrdila o servisih. Predstavite račune za kupljen material, če ste ga kupovali sami. Pripravite tudi izpiske iz tehničnih pregledov, s čimer bo jasno, v kakšnem stanju je bil avtomobil v vaši lasti. Takšna zgodovina avtomobila namreč marsikaj pove o lastniku, hkrati pa je, če je seveda urejena, še en razlog več, da se bo hitreje našel kupec, ki vam bo za želeni znesek odkupil avtomobil.