ADAC, nemški avtoklub velja za eno največjih tovrstnih organizacij v Evropi. Ob dejstvu, da je nemški avtomobilski trg največji v Evropi in ima Nemčija tudi največje število registriranih avtomobilov v Evropi, je pričakovati, da imajo tudi enega najboljših vpogledov v to, kateri avtomobili so najbolj zanesljivi. Rezultate o tem seveda dobijo iz prakse in tako najbolje vedona to, kateri model avtomobila je najbolj zanesljiv in kateri so podvrženi okvaram oziroma se najpogosteje znajdejo na vlečni službi

ADAC ob tem vsako leto pripravi seznam najbolj zanesljivih avtomobilov na trgu. No, pa tudi najmanj. In razlike so vsekakor velike. Tako se je recimo pri najmanj zanesljivem avtomobilu izkazalo, da je skoraj vsak tretji primerek letnika 2015 (30,2 odstotka vozil) že utrpel okvaro. Govora je o rezultatih za leto 2022, ko se je kot najbolj nezanesljiv avtomobil izkazal Smart ForFour. Pri ADAC-u so sicer leta 2021 (na omenjeno leto se rezultati nanašajo) opravili kar 3,49 milijona asistenc.

Najbolj zanesljiv avtomobil je Mini (med manjšimi) in pa VW Touareg (med velikimi)

Kateri pa so najbolj zanesljivi avtomobili v Nemčiji za leto 2021? Rezultati so predstavljeni spodaj, na seznamu pa se nahajajo trije najboljši v vsakem segmentu glede na delež okvar za letnik 2019. V oklepajih se nahaja podatek o deležu okvar za ta letnik vozila:

  • Segment A (mestni avtomobili): Volkswagen Up! (2,0%), Toyota Aygo (2,2%), Škoda Citigo (2,4%)
  • Segment B (nižji razred): Mini (0,6%), Suzuki Vitara (1,3%), Suzuki Swift (1,4%)
  • Segmet C (nižji-srednji razred): Mitsubishi ASX (0,9%), Volvo XC40 (1,2%), BMW serije 2/X1 (1,3%)
  • Segment D (srednji razred): BMW X3 (0,8%), Volvo XC60 (0,9%),  Audi Q5 (1,3%)
  • Segment E (višji razred): Volkswagen Touareg (0,6%), BMW serije 5 (1,4%), BMW X5 (1,5%)

Pri ADACu sicer opažajo, da zanesljivost posameznih letnikov vozil – ki so vseskozi deležni različnih izboljšav – niha. Tako recimo pri nekaterih avtomobilih v enem letu zabeležijo zgolj nekaj odstotkov okvar, pri zgolj leto ali dve starejšem vozilu pa delež lahko preseže 15 odstotkov. Zato je pri rabljenih vozilih vsekakor včasih v obzir potrebno vzeti tudi to, kdaj je bil avtomobil narejen. Proizvajalci namreč vseskozi skrbijo za posodobitve, kar se naposled kaže v večji kakovosti avtomobilov in tako problematičen model hitro postane najbolj zanesljiv avtomobil na trgu. Seveda pa na kakovost močno vpliva tudi redno vzdrževanje in skrb za vozilo. Hkrati pa gre za podatke, ki jih je priporočljivo upoštevati pri nakupu tako novega, kot rabljenega vozila.